św. Elżbieta Hesselblad

Życie poświęcone zjednoczeniu

Urodzona w Szwecji 4 czerwca 1870r. w rodzinie luterańskiej, mając 18 lat emigruje do Ameryki, by pomóc ekonomicznie swojej rodzinie. Tu w szpitalu Rosevelt, pracując jako pielęgniarka, widzi bezmiar cierpień i chorób. Wzorem swojej rodaczki, św. Brygidy, całkowicie poświęca się ideałom, które wyznaje. Istotnym motywem pozostaje miłość ku ukrzyżowanemu Chrystusowi, który wskazuje jej kierunek wszystkich wysiłków podejmowanych w celu służby dziełu pojednania całego rodzaju ludzkiego.

Na tej drodze realizuje także samą siebie. Przechodzi na wiarę katolicką w dniu 15 sierpnia 1902 r. Następnie pokonując wiele przeszkód, a także ciężką chorobą, przyjmuje habit brygidzki w domu św. Brygidy w Rzymie, zajmowanym wtedy przez Zakon Karmelitański. Pod natchnieniem Ducha Świętego odnawia Siostry Zakonu Najświętszego Zbawiciela Św. Brygidy. Mając na uwadze znaki czasu nowy zakon pozostaje wierny tradycji brygidzkiej. Z kontemplacją liturgii i wcielonego słowa wiąże apostolat na rzecz pojednania w Kościele powszechnym. Dobrze zakorzeniona w starym pniu brygidzkim nowy zakon zaczyna żyć ku chwale Bożej 8 września 1911 r. Ulubionym zwrotem w ustach Matki Elżbiety było określenie, że w tym nowym organizmie, jakim jest założony przez nią Zakon płynie krew św. Brygidy. Dzisiaj domy zakonu, któremu początek dała Elżbieta Hesselblad obejmują w Europie: Szwecję, Finlandię, Danię, Norwegię, Estonię, Polskę, Anglię, Szwajcarię i Włochy w Azji Indie i Filipiny w Ameryce: Meksyk, USA i Kubę oraz Betlejem w Palestynie.

Matka Elżbieta zmarła ona w Rzymie 24 kwietnia 1957 r. w opinii świętości. Pozostawiła po sobie pamięć jako wybitna córka Kościoła. Przez swą, głęboką wiarę, pokorę i miłość pozostaje dla nas wiarygodnym świadkiem wartości ewangelicznych oraz trwale wpisuje się we współczesną historię Kościoła.

Została beatyfikowana przez Papieża Jana Pawła II 9 kwietnia w Roku Jubileuszowym 2000.